Linnahalli saaga ehk üllast ideest valimispropagandani

Rene Leet, Silver Seeblum, Oliver Vaher ja Silver Kivirand mõtlesid ja arutasid kuus aastat tagasi, et Tallinnas puudub tehasekompleks või mingisugune koht, kus oleks täiesti legaalne graffitikunstiga tegeleda. Mõni kõle nurgatagune või maha jäetud maja saaks nö uue hingamise. Asjaarmastajad harjutaksid kätt ja elu käiks kuskil kus seda pikka aega pole olnud. Jutt räägitud, plaan paigas. Rene läks Põhja-Tallinna linnaosa valitsusse ideed presenteerima. Vastus oli selline: “Meil endil sellist kohta pole aga tore plaan ja me otsime mõned kontaktid” Tõesti, mõned kontaktid sealt tulid. Eesti Raudtee ja veel paar, mida keegi ei suuda enam meenutada. Helistati kõik numbrid läbi ja saadi isegi suhelda. Kuid kõik oli lõpuks vaid puhas ajaraisk. Poisid istusid 4-5 aastat tagasi selle sama teema pärast uuesti kokku ja vahetasid mõtteid. Lõpuks jõuti Tallinna Linnahallini ja helistati Märt Sultsile (Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor) ning teatati, et soovitakse ideed presenteerida. Kohtumine toimus loetud päevade pärast ja Linnahalli juhatuselt tuli positiivne vastus. Poisid hakkasid kavandama ja Silver Seeblum määrati projektijuhiks. Läks mõni aeg mööda ja teatati, et mõne kahjuks ja teise õnneks – Linnahall ostetakse ameeriklaste poolt ära ja raske rahaga ehitatakse üles. Kunstiprojekt jääb ära. Sorri, poisid.

Pärast paari-kolme suve ja talve tuli välja, et investorid hüppasid alt ning Linnahalli ei osteta ega renoveerita niipea, sest poliitiline õhkkond on paks – hoone lagunegu ning lämbugu edasi. Mõne aja pärast tuli kaua oodatud ja vahepeal suurest pettumusest ära unustatud Tallinna Linnahalli kunstiprojekt uuesti päevakorda “EV100″ raames koos rahvusvahelise seinamaalingute festivaliga – MEXTONIA. Festival korraldati juuni kuus ja selle käigus maaliti Tallinnas 25-s erinevas kohas kuhu tekitati kokku üle 5000 m2 Eesti temaatilisi seinamaalinguid. Pirados võttis sellest samuti osa ja aitas ka korraldada. Silver Seeblum, Silver Kivirand, Siim Kasemaa, Margus Richard Talivee ja Bert Norralt maalisid kokku üle 600 m2. Uue ilme said ERR-i otsasein ja sadama kruiisikai, mis tervitab Tallinnasse saabuvaid laevaturiste. Eelpool mainitud MEXTONIA projekt tuli Piradosele üllatusena, projekt oli mahukas ja aega nõudev, aga samas kiiduväärt üritus – mehhiklaste kingitus eestlastele sajanda juubeli puhul! Tänu sellele suurepärasele üritusele lükkasid poisid Tallinna Linnahalli supergraafika projekti septembrisse – valimiste hammasrataste vahele! Põhjus, miks sellega ei alustatud näiteks mais või juulis on väga lihtne – kunstnikud peavad raha vahelduseks teenima, et üürid oleksid makstud ja söök laual, sest MEXTONIA & Tallinna Linnahalli supergraafika projekt on olnud algusest kuni lõpuni töö näol heategevuslikud projektid. Kingitused Eestile suure juubeli puhul – ELAGU EESTI!

Tulenevalt PRDS Eesti OÜ juhatuse liikme Silver Seeblumi ja Tallinna Linnahalli AS juhatuse liikme Tõnu Pröömi sõlmitud kirjalikust kokkuleppest alustati supergraafika projekti Linnahallil, mis oli suunatud Eesti 100. sünnipäeva tähistamiseks ja Euroopa Liidu eesistumiseks. Projekti hakati teostama Linnahalli nõukogu ja juhatuse loal. Piradose kunstnikud ja kümned noored alustasid rõõmsalt ja entusiastlikult töödega. Seitsmenda päeva õhtul tulid kohale Muinsuskaitseameti tegelased ja väitsid, et kunstnike ning nende abiliste tegevus on lubamatu ja esindaja on oodatud järgmisel päeval vaibale koos Märt Sultsiga. Silver Seeblum (supergraafika projektijuht) sai järgmine päev suure üllatuse osaliseks kui teatati, et Tallinna Linnahall pole kooskõlastanud seinamaalinguid Muinsuskaitseametiga ja tööd olid peatatud. Ähvardati suurte trahvide ja kriminaalasjade ning vanglaga. Olukord oli täiesti enneolematu ja väga palju segadust tekitav kuni hakkasid ilmuma artiklid delfi.ee-s, postimees.ee-s ja veel mõnes uudisteportaalis Sultsi seinamaalingutest & Sultsi valimiskampaaniatest! Samamoodi kiunusid muinsuskaitseametnikud nagu haavata saanud teesklevad loomad, et VALIMISED JA VALIMISED, see kõik on labane ja lubamatu! Mis kuradi Eesti lipp ja teematika eelnevate tänavakunstnike joonistatud mun*ide ning teiste suurepärast teoste peale?! Mida te karjute. Kes teist on Raine Karpi poolt loodud Linnahalli kaunistanud peale paberi määrimise? Ettekirjutused siin ja ettekirjutused seal. Mees, kes on selle hoone arhitekt ja looja ütleb selgelt välja ning kirjutab ka paberile, et hoone on käest lastud ja kui keegi seda korda ei tee, siis oleks see targem maha lammutada. Temale sobib Piradose poolt tehtud supergraafika sinna seinale, kuigi see on alles poolik. Muinsuskaitseametile ei sobi. Saadetakse hoone looja koos oma nooremate sõpradega perse. Hakake nühkima või paneme vangi!

Kunstnike tööd on peatatud ja noori mehi lämmatab poliitika ila. Inimeste poolehoid oli suurem kui vastuseis. Väga kiiresti hakati lähedastega Linnahalli seinamaalingute lõpuni viimiseks allkirju koguma. Loetud päevadega koguti pea tuhat allkirja petitsioon.ee-s aga kogumise käigus tuli ilmsiks, et Riigikogu Kantselei ei aksepteeri PIN1-e kuna see on kõigest isikutuvastamine mitte allkiri. Teadmatusest ja kogenematusest ikka juhtub. Peale seda uudist alustati allkirjade kogumist rahvaalgatus.ee-s kus sai digiallkirju jätta nii Mobiil-ID kui ID-kaardiga ja sellest võttis osa 85 tunni jooksul 1051 inimest. Digiallkirjad saadeti Riigikogu Kantseleisse. Loomulikult koguti inimestelt paberkandjal samuti ligi paarsada allkirja, mille võttis vastu lugupeetud Riigikogu esimees Eiki Nestor kommentaariga “Ei hakka mina otsustama, kas allkirjastajaid kasutati ära ühe härrasmehe valimiskampaaniaks või mitte.” No tore, et lugupeetud Eiki Nestor ei hakka ennatlikke järeldusi tegema, aga see kommentaar oli väga mõru. Rene Leet ja mitmed lähedal seisvad on kogunud allkirju avalikult öösel ja päeval. Läbi sotsiaalmeedia ja dokumentaal kaadrite. Pole ükski digitaalallkirja andnud inimene saanud Pirados Brandi’i t-särki ega pulgakommi. Inimestele on näidatud ainult pilte minevikust, olevikust ja tulevikust. Lugupeetud Riigikogu esimees Eiki Nestor, me andestame Teile selle kommentaari, aga me ei unusta seda mitte kunagi. Enamus neist, kes on oma allkirja andnud on maksumaksjad, käivad tööl ja kasvatavad lapsi ja toidavad peret. Selle kommentaariga te sülitasite neile näkku ja seda ei saa tolereerida. Hr.Nestor, need inimesed kes toetavad seda seinamaalingu jätkamist, teavad, milline kõle ja tuuline pe*seauk see Linnahall väljast ja seest on. Ehk inimesed tahavad, et sellele vanale peletisele pannakse seinamaalingu näol püksid jalga, et ta ei hirmutaks seal mereääres linnakodanikke ja lapsi, aga isegi Teie kleebite sellele valimiskampaania sildi külge… Eesti sajandaks juubeliks on see üllas idee ja teostus. Idee autorid ja teostajad pole oodanud ega küsinud kunagi selle eest tasu. Pressi puhul kurvastab kõige rohkem see, et enamus Teist on kallutatavad. Te pole sõltumatud. Elage selle teadmisega ja rääkige oma vanematele või lastele kui iseseisvad te olete, aga jätke meelde, et see on pask.

 

TÄNAME VEELKORD NEID LIGIKAUDU 2200 INIMEST, KES ÜHE NÄDALA JOOKSUL LINNAHALLI SUPERGRAAFIKA JÄTKAMISE POOLT OMA DIGITAAL- VÕI ORIGINAALALLKIRJA ANDSID!

Tekst:

Rene Leet

Fotod:

Yoshi Yaganita – @yoshi_travel

Indrek Valk – @3.6.5.shotz

Tairo Lutter (Postimees)